МИГ Сливница – Драгоман изпълнява проект „Опознай и съхрани българското – предай нататък. Пътят на зрънцето, шевицата и песента!“
На 11.07.2024г. беше подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ по мярка 19. „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 с наименование „Опознай и съхрани българското – предай нататък. Пътят на зрънцето, шевицата и песента!“.
В проекта участват пет Местни инициативни групи от територията на България, а именно: „МИГ-Сливница-Драгоман“, „МИГ-Лясковец-Стражица“, „МИГ-Белене-Никопол“, „МИГ-Самоков“ и „МИГ-Троян-Априлци-Угърчин“. Водещ партньор по проекта е „МИГ-Лясковец-Стражица“.
Основните цели на проекта са:
– Опазване и популяризиране на хляба, шевицата и песента като носители на българското и българската идентичност в селските райони;
– Създаване на иновативни продукти за устойчиво развитие на 5 територии, изпълняващи подхода ВОМР;
– Реализиране на съвместни инициативи за мобилизиране и включване на местните общности;
– Създаване на ефективни условия за приемственост и диалог между поколенията;
– Създаване на добавена стойност на териториите чрез опознаване на традиционни носители на българското.
Тези цели са част от общата цел на СВОМР на МИГ Сливница – Драгоман, а именно: „Използване на потенциала на територията на МИГ Сливница – Драгоман за интензивно, устойчиво и природосъобразно развитие“ и съвпада изцяло с Приоритет II. Подобряване качеството на живот на територията и съхраняване на околната среда и възстановяване на горския фонд, специфична цел 3. „Съхранение на духовния и културния живот на населението на територията на МИГ и развитие на културната идентичност и традиции на територията на МИГ Сливница – Драгоман.“
Проектът е на обща стойност 482 070.92 лв, от които за финансиране на дейности на територията на МИГ Сливница – Драгоман са 97 680.40 лв.
Срокът на изпълнение и отчитане на проекта е до 12 месеца, считано от датата на подписването на договора.
Предвидената съвместна партньорска инициатива обединява усилията на Местни инициативни групи с общо 160 населени места за позициониране на местна и регионална идентичност и принос към обогатяване и популяризиране на националната, защото българският хляб, шевица и песен са носители на тази идентичност и се съхраняват именно в местните общности. Предвидените в проекта дейности като анализи за носители на българското в териториите, обучения, споделен опит и ноу-хау, реализиране на съвместни инициативи и създаване на общи продукти за 5 територии на МИГ води до тяхното развитие и надграждане на постигнатите резултати по други проекти за сътрудничество и на Стратегиите за ВОМР, които се изпълняват. Усилията по проекта са свързани и с активна изследователска дейност в териториите, с много организирани събития и кампании, за да я има България и да се помни и знае българския корен, носител на който е хляба, шевицата и песента. Към общите продукти се включва първи в България Виртуален музей на хляба, шевицата и песента, мобилно приложение, каталози, сборници, записи на автентични песни, фестивални събития и творчески работилници. По-доброто познаване на 5-те МИГ територии и тяхното популяризиране ще имат пряк положителен ефект върху броя на туристите, посетили ги и закупили местни продукти.